7 marca 2018 Hodowla 0

Kiedy dojdzie do wyklucia piskląt w inkubatorze, konieczne jest ich przeniesienie do specjalnego odchowalnika. Nie jest to ani skomplikowane ani drogie urządzenie. Można zamówić taki odchowalnik nawet przez internet. Na kondycję ptaków szczególnie wpływa to, na jaką temperaturę będą wystawione w ciągu pierwszych siedmiu dni od wyklucia.

Temperatura 27 do 30 stopni w odchowalni

odchowalnik dla pisklątWłaśnie dlatego stosowanie odchowalnika jest dobrym rozwiązaniem, bo dzięki niemu możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury dla piskląt właśnie w tym początkowym okresie. Szczególnie wrażliwymi gatunkami na zmiany temperatury w ciągu pierwszego tygodnia od wyklucia są pisklęta bażantów, kuropatw, indyków, pawi i przepiórek. Do odchowalnika powinno przenieść się pisklęta po 2 – 3 godzinach od wyklucia. Taki odchowalnik dla piskląt musi mieć oczywiście odpowiednią wielkość. Nie może znajdować się w nim ani za mało ani za dużo ptaków. Odchowalniki wykonywane są z materiałów termoizolacyjnych, co pozwala na utrzymanie ciepła wewnątrz. W wychowalni powinna panować temperatura od 27 do 30 stopni Celsjusza. Nie należy ani przegrzewać piskląt ani też ich wyziębiać! Do najważniejszych części odchowalni dla piskląt należą: podstawa, obudowa, pokrywa oraz kołnierz. Dzięki tej ostatniej części możliwe jest regulowanie wysokości odchowalnika. Można kupić wychowalnię z regulatorem temperatury lub bez niej. Jeśli sterownik nie posiada regulatora, to jest zaprogramowany od razu na właściwą temperaturę.

Podłoga odchowalni zbudowana jest z kratki. Dzięki temu odchody piskląt nie zalegają w środku i możliwe jest utrzymanie higienicznych warunków. W odchowalni znajdują się też okienka kontrolne z przezroczystymi nakładkami. Dzięki okienkom możliwe jest podglądanie piskląt. Warto wyposażyć własną hodowlę w takie urządzenie.