Jakie zalety ma wkładka bębenkowa?

Wiele osób uważa zamek do drzwi za cały mechanizm ich zamykania, jednak w praktyce składa się z dwóch elementów. Zasuwnica odpowiada za ryglowanie drzwi i utrzymanie ich w odpowiednim położeniu, a wkładka to część, do której wsuwa się klucz. Dzięki sprawdzonemu i atestowanemu mechanizmowi zabezpieczającemu drzwi można zapewnić domowi doskonałą ochronę przed włamaniem.

Jak montować i użytkować wkładki bębenkowe? 

wkładka bębenkowa do zamkaPodstawowymi składowymi standardowej wkładki bębenkowej są: bębenek, korpus, zastawki, zaślepki i zębatka. Mechanizm działania wkładki jest dość prosty: po wsunięciu właściwego klucza, zapadki układają się w położeniu pozwalającym na obrót bębenka, którzy dzięki zębatce porusza układ odpowiadający za ryglowanie i otwieranie drzwi. Do zestawu dołączana jest śruba mocująca oraz klucz, który występuje w dwóch rodzajach: nacinany, w którym liczba nacięć determinuje trudność w otwieraniu oraz nawiercany, bardziej skomplikowany i zapewniające większe bezpieczeństwo. Wkładka bębenkowa do zamka występuje w kilku wersjach — dwustronnej, dwustronnej niezależnie otwieranej oraz wkładki z gałką. Wkładka dwustronna pozwala na otwieranie drzwi kluczem z obu stron, jednak obecność klucza z jednej strony uniemożliwia przekręcenie go z drugiej strony, co zapewnia natomiast model dwustronny niezależnie otwierany. Wkładka z gałką z jednej strony otwierana jest kluczem, a z drugiej gałką. Wybór wkładki warto poprzedzić dokładnymi pomiarami, do których potrzebujemy długości wkładki od strony zewnętrznej i wewnętrznej do osi śruby mocującej. Wymiary te są ujęte w opisach produktów w sklepie często w formie określenia symetryczności, np. wkładka symetryczna 40/40 bądź wkładka asymetryczna 35/55. 

Przyczyną wymiany wkładki drzwiowej jest często awaria mechanizmu lub zgubienie klucza. Aby zapewnić długie i bezproblemowe funkcjonowanie zamka, należy dbać o odpowiednie użytkowanie i konserwację: klucz wkładać do momentu odczuwalnego oporu, nie ciągnąć za klucz i nie przekręcać go siłą, nie stosować uszkodzonych kluczy oraz smarować wkładkę dwa razy w roku specjalnym środkiem. 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Usługi