Jak pompy ciepła ogrzewają wodę?

Gama systemów ogrzewania do naszych domów jest niezwykle szeroka, zaczynając od niepraktycznych lecz bardzo ładnych kominków na drewno, przez ogrzewanie gazowe i kotły stałe po odnawialne źródła energii, na które obecnie kładziony jest największy nacisk, aby dbać za ich pośrednictwem o naszą planetę, na czym bezsprzecznie korzystają wszyscy.

Czy pompy ciepła czerpię energię z powietrza?

pompy ciepłaJednym z najlepszych źródeł ogrzewania może okazać się pompa ciepła. Wyróżnić można podstawowe dwa typy tego systemu ogrzewania, jednak różnią się nie od siebie tylko pozyskiwaniem energii cieplnej, natomiast metoda działania jest relatywnie taka sama, chodzi w niej o wykorzystanie specjalnego czynnika chemicznego, który zmienia swój stan skupienia, uwalniając przy tym dużo energii cieplnej i przekazując ją do wody zawartej w instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Dobrym rozwiązaniem może być pompa ciepła woda powietrze z dodatkową grzałką elektryczną. Domy, które wyposażone są w jeden z tych systemów uchodzą ogólnie za bardzo przyjazne dla środowiska, a także energooszczędne, a więc do ogrzania dużej powierzchni wcale nie trzeba dużej mocy, gdyż ciepło magazynuje się w domu i nie ucieka przez dach, okna czy ściany, jak ma to miejsce w przypadku wielu starych budynków, w których trzeba spalać duże ilości paliwa, aby osiągnąć dobre efekty grzewcze.

Już na wczesnym etapie wykonywania projektu architekt powinien uwzględnić, że chcemy w naszym domu koniecznie zainstalować nowoczesną pompę ciepła, bez której ciężko będzie nam ogrzać dom w sposób ekonomiczny. Pompa nie spala żadnego paliwa, czerpie energię cieplną z gruntu lub z powietrza. W tym drugim przypadku czasem możemy korzystać z grzałki elektrycznej, jednak włącza się ona jedynie sporadycznie.

Źródło neoheat.pl